Kérdése van? Forduljon hozzánk bizalommal! +36-30/963-8566

Blog

101/2023. (XII. 29.) BM rendelet, azaz a hatályos tűzvédelmi szabályok

101/2023. (XII. 29.) BM rendelet, azaz a hatályos tűzvédelmi szabályok

Tűzvédelmi szabályzat? Tűzriadó terv? Oktatás?

Tűzvédelmi szakember kötelező foglalkoztatása? 2024-től

2024. január 1-jén megjelent a 101/2023. (XII.29.) BM rendelet

Tűzvédelmi szabályzat? Általános tűzvédelmi szabályzat? Mikor, hova, melyik szükséges?
  1. évi XXXI. törvény 19. §-a az alábbiakban rendelkezik a szabályzat készítésével kapcsolatban:

19. § (1) A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, a jogi személyeknek tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük, ha

a) a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötvennél több munkavállalót foglalkoztatnak,

b) az általuk üzemeltetett, bérelt épületrész, épület területén található olyan helyiség, amelynek a legnagyobb befogadóképessége meghaladja az 50 főt, vagy

c) 10 fő befogadóképességet meghaladó kereskedelmi szálláshelyet üzemeltetnek.

(2a) Az (1) bekezdésbe nem tartozó gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyek, jogi személyek kötelesek a munkavállalóik, továbbá a munkavégzésben részt vevő családtagjaik részére elérhetővé tenni a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által rendeletben közzétett, általános tűzvédelmi szabályzatot (a továbbiakban: általános tűzvédelmi szabályzat).

Általános Tűzvédelmi Szabályzat, az ÁTSZ díjmentesen elérhető oldalunkon, 2024. január 1-től alkalmazható dokumentum. Ezen dokumentumot a vállalkozások, intézmények kitöltést követőn közzé tehetik munkavállalóik részére.

Tehát ahol tűzvédelmi szabályzatot kell készíteni, ott a munkáltatónak gondoskodni kell, hogy az abban foglaltakat megismerjék és betartsák.

A gazdálkodó kötelezettség nélkül is készíthet tűzvédelmi szabályzatot.

Ebből következően dönthet úgy is, hogy nem szüntetni meg az eddigi tűzvédelmi szabályzatot. Ekkor azonban a naprakészen tartásáról is gondoskodnia kell. 

Tűzriadó Terv?

A tűzvédelmi szabályzatról, a tűzvédelmi házirendről, valamint a tűzvédelmi oktatásról szóló 101/2023. (XII. 29.) BM rendelet szerint a Tűzvédelmi Szabályzat mellékletét képező Tűzriadó Tervet kell készíteni

a) menekülésben korlátozott személyek elhelyezésére, ellátására, kezelésére, nevelésére, oktatására, gondozására, foglalkoztatására szolgáló rendeltetés esetén,

b) oktatási intézmény esetén, ha annak megengedett maximális befogadóképessége meghaladja az 50 főt,

c) ha a szabályzat készítésére kötelezett által üzemeltetett, bérelt vagy más jogcímen használt épület, épületrész tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiséggel rendelkezik, vagy az épületrészen, épületen egyidejűleg 300-nál több fő tartózkodhat,

d) 20-nál több férőhellyel rendelkező kereskedelmi szálláshely esetén,

e) olyan épület, épületrész, szabadtér esetén, ahol 1000 kg vagy 1000 l mennyiséget meghaladó fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag – az üzemanyagtöltő állomásokon a kimérő szerkezetekhez kapcsolódó technológiai tartályokban tárolt üzemanyagot figyelmen kívül hagyva – előállítása, feldolgozása, tárolása történik, és az anyag robbanásveszélyes állapotban fordulhat elő.

Tűzvédelmi oktatás?

Új belépők oktatása:

minden munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a dolgozók a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt megismerjék.

Évenként ismétlődő tűzvédelmi oktatást kell tartani:

  • Ahol tűzvédelmi szabályzat készítése kötelező;
  • az általános tűzvédelmi szabályzatot alkalmazza, vagy önként tűzvédelmi szabályzatot készít és:

* ahol az általa üzemeltetett, bérelt épületben, épületrészben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása, foglalkoztatása történik; vagy

* ahol olyan épületet, épületrészt, szabadteret üzemeltet, bérel, amely 1000 kg vagy 1000 l mennyiséget meghaladó fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag – az üzemanyagtöltő állomásokon a kimérő szerkezetekhez kapcsolódó technológiai tartályokban tárolt üzemanyagot figyelmen kívül hagyva – előállítására, feldolgozására, tárolására szolgál, és az anyag robbanásveszélyes állapotban fordulhat elő.

Az oktatások személyes részvétellel (naplóban/jegyzőkönyvön rögzíteni aláírással) vagy elektronikus (azonosítható módon igazolni) úton is történhet.

Tűzvédelmi szakember kötelező foglalkoztatása?

Bizonyos esetekben minimum havi 8 vagy 16 óra, illetve heti 40 órában kötelező tűzvédelmi szakembert foglalkoztatni vagy megbízni.

 A tűzvédelmi szakember kötelező foglalkoztatása

9/2015. (III. 25.) BM rendelet alapján

Felsőfokú tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy foglalkoztatása szükséges min heti 40 órában, ha a vállalkozás főfoglalkozású létesítményi tűzoltóság működtetésére kötelezett.

FONTOS! A munkáltatóknak lehetőségük van arra, hogy továbbra is megtartsák a korábbi biztonsági előírásokat, figyelembe véve a dolgozók és munkahelyek biztonságát. A munkáltató dönthet úgy, hogy továbbra is tűzvédelmi szabályzatot készít. A változások bevezetése azt jelenti, hogy a cégeknek fontos átgondolniuk és meghatározniuk, mely területeken alkalmazzák majd az új könnyítéseket, miközben fenntartják a szükséges biztonsági intézkedéseket.

S még valami! Ne feledje:

E fentiektől független még szükséges tűzvédelmi üzemeltetési naplót vezetni az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 18. mellékletben szereplő tűzvédelmi eszközökre.